Znaczenie JavaScript

znaczenie javascript

Udostępnij Artykuł Znajomym

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pierwsza strona internetowa została uruchomiona w 1990 roku będąc efektem projektu o nazwie The Project. Jak w skrócie prezentuję się ta strona internetowa ? Jest to zwykła strona tekstowa napisana w języku HTML, a szata graficzna nie pozostawia żadnego pola do dyskusji. Jaką wartość i znaczenie JavaScript wnosi dzisiaj do nowoczesnego projektowania i tworzenia stron internetowych ?

 

Znaczenie JavaScript

JavaScript to w zasadzie fundament działania każdej nowoczesnej strony internetowej. Co to jest JavaScript ? JavaScript to język programowania, który umożliwia tworzenie dodatkowych, często niezbędnych funkcji na stronach internetowych. JavaScript umożliwia tworzenie treści dynamicznych, interaktywnych map, grafik 2D i 3D – ogółem elementy graficzne, które żyją, posiadające w sobie tzw. motion flow. Java Script to w zasadzie trzeci element technologii tworzenia strony internetowej, obok HTML i CSS.

znaczenie javascript

  • HTML

Jest to kod, język znaczników używany do budowania struktury strony internetowej i jej zawartości. HTML strukturyzuję i nadaję znaczenie naszej treści internetowej, odpowiada np. za nagłówki, akapity, czy umiejscowienie obrazów i filmów.

  • CSS

Jest to język programowania, który wnosi styl i design do Twojej strony internetowej. CSS to język, w którym stylizujemy treść HTML wcześniej dodaną np. kolor czcionek, tło, umiejscowienie treści w kilku kolumnach.

  • JavaScript

Język skryptowy umożliwiający stworzenie dynamicznie aktualizowanych treści.

 

Interaktywne zachowania obiektów na stronie internetowej

Znaczenie JavaScript w procesie tworzenia stron i aplikacji internetowych jest dzisiaj ogromne. JS niesie za sobą ogromne możliwości i nie nakłada na web developera w zasadzie żadnych ograniczeń. Jakie przykładowe elementy na stronie www to elementy JavaScript ?

  • Kolor przycisku lub zmiana jego rozmiaru gdy najedziesz na niego myszką
  • Karuzela obrazów na stronie głównej
  • Odtwarzanie wideo i audio
  • Zoom in i zoom out obrazów (powiększanie się i pomniejszanie się obrazów)
  • Element odliczania na stronie www (timer)
  • Hamburger (nie mylić z jedzeniem), czyli rozwijane menu / nawigacja

 

Frameworki JavaScript

Deweloperzy stron internetowych korzystają z różnych framework-ów JavaScript. Framework-i to kolekcje bibliotek kodu JavaScript, które dostarczają wstępnie opracowany kod do wykorzystania w standardowych funkcjach, jak i bardziej złożonych przedsięwzięciach programistycznych. Znaczenie JavaScript frameworków jest istotne z perspektywy często sprawdzonych już rozwiązań, które można wykorzystać i  komfortowo wdrażać realizując nowe projekty. JavaScript frameworki to solidne podstawy do tworzenia stron internetowych.

Wśród najbardziej popularnych framework-ów JavaScript wyróżnia się:

Ciekawostka:  Firmy takie jak Paypal, Netflix, czy Uber korzystają z Node.js, czyli środowiska wykonawczego dla JavaScript zbudowanego na silniku JavaScript V8 przeglądarki Google Chrome.

 

React JS – front end

React JS jest jedną z najbardziej wartościowych bibliotek JavaScript dla deweloperów stron i aplikacji internetowych. Jeżeli zajmujesz się front-end-em lub dopiero planujesz zgłębiać tę płaszczyznę, to bezwarunkowo powinieneś zainteresować się tą biblioteką. React to biblioteka opracowana przez markę Facebook w 2011 r. i została stworzona z myślą o tworzeniu User Interface, czyli interfejsu użytkownika. W skład interfejsu użytkownika wchodzą paski wyszukiwania, wszelkie przyciski i ogółem tłumacząc wszelkie elementy za pośrednictwem których użytkownik wchodzi w interakcję ze stroną www lub aplikacją. React to gotowe rozwiązania dla deweloperów, poprawia również szybkość działania witryny internetowej posiadając funkcję Virtual DOM.

 

Jak dodać JavaScript do strony internetowej?

Dodanie kodu JavaScript do strony internetowej jest bardzo prostym zadaniem, jeżeli posiadasz podstawowe umiejętności z zakresu HTML i CSS. Kod JS można dodać bezpośrednio do kodu strony używając znaczników <script> i nadając im atrybut type text/javascript. Dodawanie JavaScript do strony przypomina dodawanie kodu CSS. Przykład poniżej:

 

CSS:

<styl> 
CSS jest tutaj
</style>

JavaScript:

<script type="text/javascript">
 Kod JavaScript jest tutaj 
</script>


Uniwersalność JavaScript

JavaScript to nie tylko tworzenie stron internetowych. JavaScript to również tworzenie gier przeglądarkowych, z których regularnie korzystasz np. gry na platformie Miniclip.com

 

JavaScript zalety

  • Społeczność

Ogromną zaletą języka JS jest support w postaci społeczności. To społeczność ma wpływ na rozwój i popularność tego języka. Szereg konferencji branżowych, meetupów ma bezpośredni wpływ na to, że możemy w tym języku pracować coraz płynniej i osiągnąć level expert.

  • Support

Support w postaci frameworków, bibliotek oraz szeregu innych narzędzi, które pozwolą początkującym developerom i zaawansowanym tworzyć niesamowity content.

  • Prostota

JavaScript jest stworzony dla ludzi, a innymi słowy każdy ten język programowania może opanować. Wystarczy determinacja i chęć nauki.

 

JavaScript wady

  • Nadużywanie JS

Należy używać JavaScript z głową. Nadużywanie JS do każdego celu jest niebezpiecznym trendem. Przede wszystkim obciąża stronę i prędkość ładowania się treści. Z perspektywy SEO nie jest to dobra praktyka.

  • Dynamika rozwoju języka i frameworków

Dynamika rozwoju frameworków może przestraszyć nie jednego weterana programowania. Rozwój frameworków wymaga od każdego developera ciągłego rozwoju i trzymania ręki na pulsie. Duże możliwości nie zawsze są atutem.

 

Podsumowanie

Znaczenie JavaScript jest coraz większe z perspektywy ostatnich lat w świecie programistów. HTML i CSS pozwolą Ci stworzyć stronę statyczną. Jeżeli zależy Ci na elementach dynamicznych, nie uciekniesz od kodowania w języku JavaScript. Jak rozwijać strony internetowe bez JavaScript? Odpowiedź jest prosta – to prawie niemożliwe. Znaczenie JavaScript we współczesnym tworzeniu stron i aplikacji internetowych nabrało na ogromnej wartości stając się elementem must have.

Jeżeli masz dalsze pytania jakie znaczenie ma JavaScript w budowaniu witryn internetowych, nie wahaj się skontaktować z nami. Jesteśmy dla Ciebie.

 

 

Tworzymy
Strony i Aplikacje Internetowe

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies.